wtorek, 8 lipca 2014

S.J. Bolton - Cykl o Lacey Flint

S.J. (Sharon) Bolton

W tej krótkiej recenzji, będącej pierwszym wpisem na tym blogu, chciałbym ocenić serię powieści kryminalnych Sharon Bolton.

Cykl Lacey Flint został napisany przez znaną brytyjską autorkę S.J. Bolton. W ciągu ostatnich lat stała się ona jedną z najpoczytniejszych i najbardziej znanych pisarek thrillerów czy powieści kryminalnych. 


C
ykl, który tak na prawdę nie ma tytułu, to zbiór opowieści, w których główną bohaterką jest Lacey Flint. Składa się on z pięciu książek, jednak na język polski zostały przetłumaczone tylko trzy części: „Now you see me”, której polski tytuł brzmi „Ulubione rzeczy”; „Dead scared” przetłumaczone na nasz język jako  „Karuzela samobójczyń” oraz „Like this, for ever”, której polski tytuł, tak jak pozostałych części, ma zupełnie inne znaczenie niż angielski: „Zagubieni”. W skład cyklu wchodzą także książki: „If snow hadn’t fallen” i „A dark and twisted tide” , jednak mój poziom zrozumienia języka angielskiego pozostawia wiele do życzenia dlatego opiszę tylko trzy części.


„Ulubione rzeczy pierwszy tom z całego cyklu o Lacey przedstawia Londyn w czasie ataku naśladowcy Kuby Rozpruwacza. W morderstwa niespodziewanie zostaje wplątana młoda funkcjonariuszka Lacey Flint, którą policja znajduje w objęciach pierwszej z ofiar. Zaintrygowana policjantka włącza się do śledztwa, w którego trakcie o mało nie „wpada”… Kolejna część cyklu, czyli „Karuzela samobójczyń” to znakomita kontynuacja, mimo zmiany miejsca akcji i dużej części bohaterów autorka płynnie łączy nowe wydarzenia z tymi opisanymi w poprzednim tomie. Tym razem akcja toczy się w uniwersyteckim Cambridge, gdzie prowadzone jest śledztwo dotyczące serii samobójstw wśród studentów. Lacey wcielając się w rolę Laury Farrow wpada na trop i o mało co sama nie staje się ofiarą. Trzecia książka zatytułowana „Zagubieni” jest obecnie ostatnią częścią cyklu przetłumaczoną na język polski. Zebrane są w niej wydarzenia z przeciągu kilku miesięcy, kiedy w Londynie giną nastoletni chłopcy. Nasza główna bohaterka, z powodu urazu po poprzedniej sprawie, stara się nie angażować w śledztwo jednak w tajemniczy sposób z każdym kolejnym morderstwem podejrzenia padają coraz bliżej niej. Starając się obronić wraz z policją odkrywa szokującą prawdę…


Dzięki współpracy autorki z brytyjską policją możemy bardzo dokładnie poznać jej struktury działania, co dodaje powieści realizmu, na którego brak i tak nie możemy narzekać. Wydarzenia przedstawione są do bólu realistycznie, przez co momentami może się wydawać, iż jest to historia oparta na faktach. 

Generalnie nie lubię kryminałów, jednak tym cyklem S.J. udowodniła mi jak wiele tracę. Większość powieści z tego gatunku jest bardzo tendencyjna już po pierwszych trzydziestu minutach spędzonych z książką domyślamy się mordercy, a co gorsza zwykle mamy rację. W wypadku dzieł tej autorki zawsze otrzymujemy wielką niespodziankę, zmieniając nasze podejrzenia co do potencjalnego mordercy nawet kilka razy, na pięć stron przed końcem dowiadujemy się kto jest tym prawdziwym i zwykle okazuje się, że jest to osoba, której nawet nie wciągnęliśmy na naszą listę podejrzanych, wyjątkiem jest „Karuzela samobójczyń”, w której to niestety dosyć łatwo domyślimy się sprawcy.  

Uważam, że cykl o Lacey Flint jest obowiązkową pozycją na półce każdego wielbiciela tego gatunku, potrafi do siebie przekonać także osoby celujące w gatunek zupełnie odmienny, ponadto    wszystkie te książki czyta się jednym tchem, w mojej ocenie 5/5.  



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz